Hakkında

Endüstri mühendisliği; insan, malzeme, makine, enerji, teknoloji ve bilgi kaynaklarından oluşan bütünleşik sistemlerin tasarımı, kuruluşu, geliştirilmesi ve devamlılığının yönetimi ile ilgilenen mühendislik dalıdır. Asıl amacı, üretim ve hizmet sektöründe yer alan kuruluşların verimliliğini ve kalitesini arttırmaktır. Bu amacını gerçekleştirirken de Endüstri Mühendisliği, mühendislik analiz ve teknik yöntemlerini kullanırken matematik, istatistik, bilgi teknolojileri, ekonomi, sosyal ve fen bilimleri gibi birçok bilim alanından faydalanır.

2009 yılında kurulan bölümümüzde; mezunlarımıza iş hayatlarında faydalı olacak temel bilgi ve uygulamaları sağlayabilmek amacıyla, bölüm ile ilgili bilim ve teknolojideki gelişmelere bağlı olarak her yıl lisans ders planları güncellenmektedir. Ayrıca dönemlik iş yeri uygulamaları ile pratik kazanmaları sağlanmaktadır. Bölümümüz eğitimde uygulamaya önem vermekte ve derslerini mümkün olduğunca projeler eşliğinde ve mevcut laboratuvarların desteğinde gerçekleştirmektedir.

Endüstri mühendisliği programından mezun olan öğrenciler üretim ve hizmet sektörü ayırt edilmeksizin (finans, yazılım, bilişim, bankacılık, danışmanlık, turizm, savunma sanayi, ağır sanayi, üretim, teknoloji, pazarlama, satış, sağlık, gıda, tekstil, havacılık, hızlı tüketim, danışmanlık, yazılım, lojistik, telekomünikasyon, otomotiv) tüm firmalarda ve kamu kurumlarında çalışabilir. Öne çıkan çalışma alanları olarak üretim planlama, kalite kontrol, lojistik yönetimi, iş analizi ve talep tahmini örnekleri verilebilir.